Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek İçin 5 Ev Çareleri

Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek İçin 5 Ev Çareleri

By

Sırtınızın üstündeki omuz kuluncunuz da  bir çekim ağrısı hissettiğinizde, rahatlatıcı bir egzersiz seansı için kendinizi ısıtıyorsunuz. Sonra, bu ağrı her şeyi her uzattığınızda veya kaldırdığınızda yüzeye çıkma eğilimindedir. Tanıdık geliyor mu? Hiçbir şey omuz kulunç ağrısından daha rahatsız edici değildir. Eldeki görevinizi zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda uykunuzu ve sağlığınızı da etkiler.

Bu ağrı, uzun saatler boyunca oturmak veya yanlış bir uyku pozisyonu gibi bir dizi faktör tarafından tetiklenebilir. Bazı durumlarda, omuz kanadı ağrıları da buna göre teşhis ve tedavi edilmesi gerekebilecek ciddi altta yatan durumlardan kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, bir tür fiziksel travma nedeniyle omuz kılıcı ağrısı gelişen kişiler için, semptomları hafifletmek ve ağrıyı hafifletmek için doğal yollar vardır. Ne olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek İçin 5 Ev Çareleri
Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek İçin 5 Ev Çareleri

Omuz Kulunç Ağrısı Nedir?

Omuz kulunçları arasında oluşan ağrı oldukça yaygındır. Nedenleri basit zorlanmadan kalp veya karaciğer problemleri gibi ciddi durumlara kadar değişebilir.

Ağrılı bir omuz bıçağı olanlar genellikle omuz kulunçlarının arasında üst sırtta donuk, ağrılı veya acılı bir ağrı yaşarlar .

Omuz kulunçları  tam olarak nerede?

Omuz Kulucun Nerede?
Omuz kulunçları, omuzlarınızın arkasında bulunan ve tıbbi olarak skapula olarak adlandırılan üçgen şeklinde kemiklerdir. Omuz kulunçlarınızın her biri köprücük kemiği üst kol kemiğine bağlar. Ayrıca omuz eklemini hareket ettirmek için kendisine bağlı yaklaşık üç kas grubu vardır.

Omuzlarınızın geniş bir hareket yelpazesine sahip olduğunu farketmiş olmalısınız. Bunların hepsi onları birbirine bağlayan ve omuzların dönmelerini, yukarı ve aşağı hareket etmelerini, yan yana ve daire şeklinde hareket etmelerini sağlayan kaslar sayesindedir. Omuzlarınız birçok yönden hareket edebildiğinden, omuz kulunç ağrısına yol açar,  onları yaralamak oldukça kolaydır.

Ancak omuz kulunç ağrısının tek nedeni yaralanma değildir. Bazı durumlarda, bu ağrı yakındaki organlara bir rahatsızlık belirtisi olabilir.

Aşağıda ele alınan omuz   ağrısının başlıca tetikleyicilerinden bazılarıdır.

Omuz Kulunçları Arasında Ağrının Sebebi Nedir?

Kas veya tendon yaralanması omuz kulunç ağrısının ana nedenlerinden biridir. Bu tür yaralanmalar şunlardan kaynaklanabilir:

 • Kötü duruş
 • Ağır halter
 • Birkaç saatliğine, bilgisayar başında olduğu gibi yanlış bir duruşta çalışmak
 • Egzersiz
 • Bir vuruş, kaza veya düşmeden kaynaklanan fiziksel travma
 • Bazı tıbbi durumlar omuz ağrısını da tetikleyebilir. Bu, omuz kulunçlarında meydana geldiği ancak vücudunuzun başka bir bölümündeki bir
 • sorundan dolayı  oluşan ağrı olarak adlandırılır.

Omuz kulunçlarınız da ağrının neden olduğu nedenlerin bir kısmı şunları içerebilir:

 • Çökmüş bir akciğer gibi akciğer sorunları, bacaklardan akciğerlere hareket etme eğilimli pıhtılar veya akciğer kanseridir.
 • Kardiyak, kalbin aortundaki bir yırtılma, kalbin zarının iltihaplanmasına veya özellikle kadınlarda kalp krizine neden olur.
 • Kaydırılmış bir disk gibi arkadaki sorunlar.
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Karaciğer sorunları
 • Kemik ve / veya eklem problemleri, osteoporoz, artrit, skolyoz vb.
 • Gerginlik, zayıf uyku duruşu ve aşırı kas kullanımı ile tetiklenen kas-iskelet sistemi sorunları.
 • Sinir ağrısı, peptik ülser, karaciğer hastalığı veya pankreatitten kaynaklanan karın sorunları.
 • Omuz ağrıları sizin için fazla dayanılmaz hale gelirse, mümkün olan en iyi seçenek ağrının nedenini bulmak için doktora danışmaktır.

Omuz Kulunç Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir

Doktorunuz size semptomlarınızla ilgili birkaç basit soru sorarak başlayabilir ve ağrınızın olası nedenlerini bulmaya çalışabilir.

Basit / ortak nedenlerin göz ardı edilmesi durumunda, doktor devam edip farklı değerlendirmeler yapabilir. Şunlar gibi testleri içerebilirler:

Endoskopi gibi abdominal testler
Stres testi veya elektrokardiyogram (EKG veya EKG) gibi kalp testleri
Göğüs ve sırt radyolojik testlerini yapmak için MR veya BT taraması
Karaciğer fonksiyonlarını test etmek için kan testleri
Omuz kulunç ağrınızın nedeni tespit edildiğinde doktorunuz tedavi seçeneklerini sizinle görüşecektir. Kanser veya kalp problemi gibi ciddi altta yatan tıbbi durumlar, bir kardiyoloğa veya onkoloğa yönlendirilebileceğiniz özel tedavilere ihtiyaç duyabilir.

Ağrının sebebinin bir tür fiziksel travma veya zayıf duruş sonucu olduğu tespit edilirse, ağrı kesici veya merhemler verilebilir. Bazı doğal ilaçlar ayrıca aşırı kullanım veya kasların gerilmesinden kaynaklanan omuz kulunç ağrısını azaltmada yardımcı olabilir. Onlar aşağıdaki gibidir.

Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek İçin 5 Ev Çaresi

1. Buz Veya Isı Sıkıştırma

Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek Evde Tedavi Yöntemleri
Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek Evde Tedavi Yöntemleri

İhtiyacın olacaklar

Sıcak veya soğuk kompres

Ne yapmalısın
Etkilenen bölgeye bir buz veya ısı sıkıştırması uygulayın.
5-10 dakika bekletin.
Çıkarın ve iki kez tekrarlayın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?
Bu semptomlar iyileşene kadar günde 2-3 kez yapabilirsiniz.

Soğuk bir kompres, analjezik ve anti-enflamatuar etkileri nedeniyle ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir, oysa sıcak bir kompres dolaşımı iyileştirir , böylece ağrıyı azaltır .

2.  Tuz Banyosu

Tuz Banyosu – Omuz Kulunç Ağrısı

İhtiyacınız olacaklar

1 bardak kaya tuzu
Su
Ne yapmak zorundasın
Küvetinizi suyla doldurun ve bir bardak kaya tuzu ekleyin.
Tuzun çözünmesini  15-20 dakika bekleyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?
Bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

Kaya tuzu, magnezyum muhtevası olan iltihap azaltıcı özellikleri ile (kürek kemiğindeki ağrı hafifletmeye yardımcı olabilir  ).

3. Esneme

Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek için Egzersizler
Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek için Egzersizler

Germe – Omuz Ağrısı

‘Isınma’ terimine aşina olmalısınız. Bunlar, yoğun egzersiz rutinlerine başlamadan önce yapılır. Antrenmanlardan önce ve sonra birkaç kez uzatma yapmak, egzersiz sonrası kas ağrısının önlenmesinde büyük ölçüde yardımcı olabilir, bu da omuz kulunç ağrısının birçok tetikleyicisinden biridir . Fiziksel antrenörünüzden , kaslarınızın daha esnek olmasına yardımcı olacak germe egzersizleri önermesini isteyin .

4. Masaj Terapisi

Masaj Terapisi – Omuz Ağrısı

Terapötik masaj terapileri omuz kuluncu ağrısını ve bununla ilişkili iltihabı hafifletmede de yardımcı olabilir . Bu etki kısa bir süre devam edebilse de neredeyse anında görülür. Ancak, en iyi sonucu almak için bir uzman tarafından yapılan masajın yapıldığından emin olun.

5. Kinesiyoloji Bandı (KT)

Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek için Bantlar
Omuz Kulunç Ağrısını Gidermek için Bantlar

İhtiyacın olacaklar

Bir KT veya kinesiyoloji bandı

Ne yapmalısın

Kinesiyoloji bandını alın ve omuz kemerinizin kas karınlarına yerleştirin.
Nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız, doğru yerleştirmeyi bilen birinden yardım isteyin.
Ayrıca, bandın etkilenen bölgeye doğru uygulanması için profesyonel yardım alabilir veya bir öğretici video izleyebilirsiniz.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?
Yaklaşık 5 gün boyunca tutabilirsiniz. Sadece ağrı devam ederse tekrar kullanın.

Kinesiyoloji bantları kullanarak dokunmak, omuz sorunları olan hastalar için skapular hareketleri iyileştirmeyi veya kontrol etmeyi amaçlar. Başlıca işlevi, hareket halindeyken yaralı kişiye destek sağlamaktır. Kısa süreli ağrı yönetiminde de yardımcı olabilir..

Bu çareler omuz kulunçlarınızdaki inatçı ağrılardan kurtulmanıza çok yardımcı olacaktır. Ancak, bu ağrının tekrar tekrar ortaya çıkmasını önlemek için bazı önlemler almanız daha iyi olacaktır.

Omuz  Kulunç Ağrısı Nasıl Önlenir?

Dikkatli olun ve düşmekten kaçının.
Arabada otururken emniyet kemeri takın.
Öncelikle yeni bir egzersiz rutininin içine atlamayın. Vücudunuza alışması için biraz zaman verin.
Uyku pozisyonunuzu değiştirin.
Vücudunuzun güçlü kalmasına yardımcı olmak için besin açısından zengin sağlıklı bir diyet uygulayın.
Günlük ılımlı egzersiz alın.
Aynı pozisyonda çok uzun süre oturmaktan kaçının.
Eğer alışık değilseniz ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının.
Bu ipuçları ve çözümler omuz ağrıları ile başa çıkmanıza yardımcı olmak için püf noktalardır Bu girişimlere rağmen ağrı devam ederse, daha fazla tıbbi müdahale ağrıyı tetikleyebilecek altta yatan durumu teşhis etmeye yardımcı olabilir ve buna göre tedavi edilebilir.

Umarım bu makaleyi yararlı buldunuz. Bu gönderiyle ilgili herhangi bir şüpheniz veya sorunuz var mı? Bunları aşağıdaki yorumlar bölümüne gönderin.

Uzmanların Okuyucuların Sorularına Cevapları

Omuz tendonitleri kendi kendine iyileşebilir mi?

Hafif-orta omuz tendonit vakaları genellikle tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir. Ancak ciddi ve kronik vakalarda tıbbi müdahale gerekir.

Omuz  ağrılarıyla nasıl uyumalıyım?

Omuz ağrınız varsa, etkilenen omzun koltuk altına oturmuş bir yastıkla uyumalısınız. Ayrıca üst vücudunuzu düzgün bir şekilde hizalamak için başınızın altında bir yastığa ihtiyacınız olacaktır. Ekstra destek için boynunuzun altına rulo bir havlu yerleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Omuz kulunçları arasındaki ağrıyı iyileştirmek ne kadar sürer?

Herhangi bir fiziksel travmanın tetiklediği omuz kulunç ağrısının hafifletilmesi yaklaşık iki hafta alacaktır. Bununla birlikte, altta yatan herhangi bir tıbbi rahatsızlık, ağrının nedeni ise, daha uzun sürer ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyar.

Nefes alırken neden sol omuz kuluncunun altı ağrıyor?

Birçok koşul, özellikle nefes alırken sol omuz altında bir ağrıyı tetikleyebilir. Kalbinizi kaplayan kesenin iltihaplanmasına neden olan perikardit, kas gerginliği ve hatta akciğerlerinizi kaplayan dokuların iltihaplanmasının neden olduğu plörezi ve göğüs boşluğu bu tür ağrıları tetikleyebilir. Hazımsızlık veya asit reflü de sıklıkla bu ağrı ile ilişkilidir. Bazı durumlarda, bu tür ağrılar kalp probleminin veya yaklaşmakta olan kalp krizinin belirtisi olabilir.

Omuz ağrıları için ne zaman doktora görünmelisiniz?

Aşağıdaki belirtilerden birini fark ederseniz sol omuz kemiği ağrısı için bir doktora görünün:

• Göğüs ağrısı

• Bacaklarda ağrı veya yanma

• Solunum zorluğu

• Düzensiz / hızlı kalp atışı

• Kan tükürme

• Ateş

• Görme problemleri

• Aşırı terleme

• Bilinç kaybı

• felç

Leave a Comment

Your email address will not be published.